Obálka:
Obsah čísla:
Butik s luxusnou talianskou módou.
Poskytne vám príjemné prostredie na oddych aj na prácu. Zárukou vašej spokojnosti je vysoký štandard ubytovacích, kongresových a stravovacích služieb s neopakovateľnou, príjemnou atmosférou hotela strednej veľkosti. Kapacita hotela je 39 štandardných izieb a 8 apartmánov, spolu 90 lôžok. Všetky izby poskytujú vysoký ubytovací štandard vrátane LCD televízorov s možnosťou bezplatného pripojenia k vysokorýchlostnému internetu.
BIOOHNISKÁ pre kachľové a omietané pece – krok k úspore energie a k vytvoreniu príjemného a zdravého bývania vo vašom rodinnom dome.
Viac ako 250 rokov Moët & Chandon rozpráva príbeh kraja Champagne a veľkých osobností, ktoré vďaka svojmu tvorivému obchodnému a poľnohospodárskemu talentu zaistili jeho svetové uznanie.
Na našom trhu sa práve objavila novinka pre všetkých kávičkárov – od laikov, ktorí však vedia oceniť sýtosť čerstvo upraženej kávy s nádhernou arómou, až po kávičkárov alchymistov, ktorí môžu vytvoriť svoj vlastný štýl kávy.
Časopis, ktorý držíte v rukách, si celkom určite vzal za cieľ ukázať čitateľom, ako si vychutnať dobré jedlo a nápoje, ku ktorým patrí aj víno. Predpokladám, že to nebude jeho jediný cieľ, pretože súčasťou tejto cesty je poznanie, ako sa dostať k stavu mysle, pri ktorom necítime telesné strasti ani duševný nepokoj.
Med je jediným produktom vyrobeným hmyzom, ktorý človek konzumuje. Jeho ročná spotreba u nás je 0,25 kg na osobu, kým spotreba repného cukru dosahuje na osobu až 40 kg ročne. V porovnaní s inými krajinami je na tom Slovensko v konzumácii medu horšie – odporúčaná spotreba je 6,5 kg na osobu. A pritom je to práve med, ktorý bol až do príchodu repného cukru jediným a oveľa zdravším sladidlom. Používali ho už starí Slovania. Nezastával však len funkciu sladidla, našiel široké využitie snáď vo všetkých oblastiach ľudského života – od liečby cez starostlivosť o krásu až po religiózne účely, či už za éry kresťanstva, alebo ešte pred ňou. Med je rovnako súčasťou slovenských tradícií, ako celosvetovej histórie. Z medu sa pripravovali nápoje ako medovina či hriate, ale aj rôzne pokrmy, či už koláče, alebo mäsité jedlá. Sladili sa ním rôzne kaše, jačmenné, pšeničné, krúpové, ochucovali sa ním napr. bobále či opekance.
Medovina (medové víno) je fermentovaný nápoj vyrobený z najkvalitnejších druhov medu, vody, korenín, byliniek a ovocných štiav. Jej lahodná a jemná chuť je dosiahnutá dlhodobým zrením v dubových sudoch, trvajúcim minimálne jeden rok. Svojím obsahom alkoholu, ktorý vzniká prirodzenou fermentáciou, je radená do kategórie vín ako medové víno. Obsah alkoholu sa pohybuje v rozmedzí 12 – 16 %. Známe sú medoviny sladké aj suché, varené aj nevarené, s rôznou farbou. Použitím rôznych receptúr môžu vznikať zásadné rozdiely v chuti a farbe medoviny. Na Slovensku sú známe stovky receptov tohto v minulosti slávnostného nápoja.
Už z dávnej histórie je známe, že orechy, sušené ovocie a niektoré cukrovinkárske hmoty mali na našom sviatočnom stole popredné miesto a dodnes sú považované za potraviny neustále sa obnovujúceho života.
V súvislosti so stúpajúcim trendom výskytu kardiovaskulárnych chorôb sa začala obracať pozornosť viacerých vedcov na sójovú bielkovinu ako potenciálny preventívno-liečebný prostriedok pri týchto ochoreniach. Analýza 38 štúdií o vplyve sóje na hypercholesterolérmiu potvrdila, že pravidelná konzumácia sóje v priemernom množstve 47 g/deň výrazne znižuje hladinu cholesterolu v krvi u ľudí všetkých vekových kategórií.
Ryby a rybie výrobky. Dôležitú rolu vo výžive detí a mladej generácie, ale aj u dospelých, hrá príjem rybieho mäsa (aspoň dvakrát týždenne). Rybie mäso obsahuje vo svojom tuku nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre zdravie srdca a ciev. V rybom tuku sa nachádza väčšie množstvo vitamínu D a E, v morských rybách navyše viac jódu.
Namíbia je rozľahlá krajina, ktorá sa rozprestiera pozdĺž južného atlantického
pobrežia Afriky. V minulosti sa Namíbia volala Juhozápadná Afrika. Na severe susedí s Angolou a Zambiou, na východe s Botswanou a Zimbabwe a na juhu s Juhoafrickou republikou.
Na druhý deň po sviatku svätej Kataríny panny v roku Pána tisíctristopäťdesiatom treťom bol kráľ Ľudovít na love vo Zvolene. Z tamojších
zasnežených hôr sa znenazdajky k nemu prihnal ťažko poranený medveď. Kráľ naň namieril lovecký oštep, aby ho odvážne skolil, ako už viackrát skántril medvede. Teraz mu však v tom bránil macošský osud a prílišné sebavedomie. Medveď ho povalil na zem a na obidvoch nohách mu spôsobil dvadsaťtri rán. A keby sa tam nebol na Božie vnuknutie rýchlo dostavil Ján Bešenev, divoký a rozbesnený medveď by bol kráľa Ľudovíta usmrtil.
Narodil som sa 8. 11. 1962 v Káhire. Detstvo som prežil v Jakube a na Mládežníckej ulici v Banskej Bystrici. Zo 70. rokov si pamätám, ako sme sa museli na základnej škole cez veľkú prestávku prechádzať do kruhu. Veľkú radosť mi spôsobila Československá televízia pri spustení 2. programu. Netušil som, že keď skončím 9. triedu, budem prijatý na Umeleckopriemyselnú školu v Kremnici. Tu som sa na imatrikulácii do cechu umeleckého prvýkrát opil, písal
sa rok 1979. Nastala chvíľa, keď som musel opakovať prvý ročník.