Obsah čísla 44

Obálka:

Obsah čísla:

  • Strana 18 - Historické záhrady

Najobľúbenejším poddaným francúzskeho kráľa Ľudovíta XIV. bol André Le Nôtre,ktorý sa do dejín ľudstva zapísal ako najgeniálnejší záhradný architekt všetkých čias.Vyvrcholením jeho tvorby bolo stvorenie veľkolepých záhrad pri zámku Versailles.Traduje sa, že na sklonku Andrého života trávili spolu s kráľom veľa času.Kráľ Slnko tlačil Andrého na vozíku po versailleských záhradách, pritom spoločnedebatovali, smiali sa a tešili z toho, aké impozantné dielo darovali tomuto svetu.

  • Strana 30 - Štrbské pleso

Štrbské pleso je, po Veľkom Hincovom plese, druhým najväčším plesomv slovenskej časti Vysokých Tatier.Toto morénové jazero, vytvorené ustupujúcim ľadovcom, leží v nadmorskej výške 1 346 m. n. m. a osada, ktorá k nemu prináleží, je najvyššie položenou osadou na Slovensku.Štrbské pleso zaberá rozlohu 19,76 hektára a miestami dosahuje hĺbku až20 metrov. Je dlhé 640 a široké 600 metrov; vychádzkový chodník sa okolo neho vinie v dĺžke 2, 25 km. Štrbské pleso je 155 dní v roku pokryté ľadom.

  • Strana 43 - Súťaž šumivých vín Epikuros

Koniec októbra a neskoré jesenné slnko prehrieva ešte malokarpatskévinice. V degustačke Karpatskej Perly v Šenkviciach je ticho apríjemne. Stoly a degustačné nástroje sú pripravené. Päť degustátorovsa schádza načas. Sú v dobrej kondícii, sú v pohode. Na testšumivých vín nášho časopisu sú pripravení. Dvaja muži, tri ženy. Všetcimajú vzdelanie z odboru kvasná chémia, enológia. Všetci sa užroky navyše venujú čarovným vínnym bublinkám. Traja z nich sektyuž roky vyrábajú, dve degustátorky sa na ne pozerajú z hľadiskavedeckého. Komisia na pohľadanie. Musí sa to vydariť, musí to byťspravodlivé... Hodnotenie je prísne anonymné. Máme posúdiť 27sektov zo 4 európskych krajín. Bude to ťažké. V súťaži bude i päťoriginálnych „Champagne“. Hodnotíme stobodovým systémom, zlatámedaila sa udeľuje od 85 bodov vyššie.

  • Strana 46 - Magická Malta

Len kúsok pod Sicíliou, čo by kameňom dohodil, sa vo vlnách Stredozemného morahojdá Malta. Malý a plochý kúsok skalnatej, kamenistej zeme s rozlohou necelých250 km2. Netečú tam rieky, nešumia tam lesy a aj jašteričiek a myší je tam akosipramálo. Poviete si, chudobná to krajina. Nemáte pravdu. Tých pár dní, čo tam pobudnete,vás presvedčí o opaku. Ostrov so strategickou polohou je bohatý na históriu,tradície, duchovné i hmotné pamiatky, pitoresknú aj dôstojnú architektúru palácov,kostolov, kamenných víl i prostých stavaní. Maltu si zamilujete. Slniečko, teplé more,lákavá gastronómia a pestré „ľudstvo“. Kríženci, v najlepšom slova zmysle, Feničanov,Kartágincov, Rímanov, Arabov, Talianov, Francúzov, Angličanov aj Židov. Áno, ajtých. A opäť v pozitívnom obraze. Som už pár dní doma a napriek tomu sa nemôžemzbaviť dojmu, že som nebol na Malte, ale vo Svätej zemi, v bájnom Izraeli.

  • Strana 52 - Súťaž bielych suchých vín Epikuros

Koncom októbra sme sa zišli v sídle vinárstva Karpatská Perlav Šenkviciach, aby sme pod taktovkou Kataríny Furdíkovejohodnotili vyše šesťdesiat bielych suchých vín. Vzorky pochádzajúcez väčšej časti z Európy – Francúzska, Talianska, Rakúska,Česka a Slovenska – boli vďaka importérom doplnenéaj o vína z exotickejších krajín a boli prínosom pre každéhodegustátora. Išlo o vína z Juhoafrickej republiky, Čile, Austráliea Nového Zélandu. Čo sa týka odrôd, z celkového počtu 13mali najväčšie zastúpenie Chardonnay (13 vzoriek), Sauvignonblanc (10 vzoriek), Rizling rýnsky (8 vzoriek) a Veltlínske zelené(7 vzoriek).

  • Strana 60 - Príbehy o Cypre

Po Sicílii a Sardínii je Cyprus tretím najväčším ostrovom Stredomoria. Radí sa medzi najjužnejšie položené miesta Európy; teplota mora v zimných mesiacoch neklesne pod 17°C, pričom aj vonku je v tomto období príjemných 16°C. Nie je teda zlý nápad navštíviť Cyprus kedykoľvek počas roku. V zime je dokonca možné vymeniť dovolenkové plávanie za lyžovanie. Od januára do marca sú svahy pohoria Troodos s najvyšším cyperským vrchom Olymp (1953 m) kvalitne zasnežené.Cyprus je politicky rozdelený na dve časti. Severnú obývajú cyperskí Turci a južnú cyperskí Gréci. Grécka časť Cypru pôsobí rovnako ako ktorýkoľvek z gréckych ostrovov. Rovnaká krajina, rovnaký jazyk, rovnaké tváre, mentalita, hudba, kuchyňa... Nemožno však prehliadnuť ani príchuť vyše 80-ročnej britskej okupácie. Cyperský Grék dá pred gréckou rakijou či ouzom prednosť kvalitnej whisky; medzi divácky najobľúbenejšie športy patria popri futbale konské dostihy. Každú stredu a sobotu sa ich fanúšikovia zgrupujú v hlavnom meste pri dostihovej dráhe klubu Nicosia Race Club. Štart pretekov je o 16:30 hod. Stávkuje sa ostošesť.

  • Strana 70 - Olympskí bohovia

Olymp je mohutný masív na severe Grécka a jeho najvyšší vrch,dosahujúci výšku 2 917 m. n. m., je zároveň najvyšším bodom krajiny.K nebesiam sa týčiaci Olymp – temný, tajomný a večne zahalenýmračnami – bol odvekým sídlom gréckych bohov.Dvanástich najmocnejších bohov. Na počiatku bol Chaos, boh absolútna. Z neho vzniklo večné svetlo a deň, večná tma a noc, zem Gaia a podsvetná priepasť Tartaros. Zem Gaia stvorila nebo Urana a more Ponta. Uranos sa stal najvyšším bohom a Gaia sa stala jeho manželkou. Spolu splodili12 Titanov, 3 jednookých Kyklopov a 3 päťdesiathlavých a storukých obrov.

  • Strana 80 - Korfu

Pri západnom pobreží Grécka ležia Iónske ostrovy. Päť veľkých a vyše trid-sať malých, menších aj úplne drobunkých. Patrí medzi ne aj Korfu – najzelenší zo všetkých gréckych ostrovov. Aspoň sa tak hovorí. Rastú na ňom 4 milióny olivovníkov, ktoré pokrývajú až tretinu celého územia. Okrem olivových hájov sa tu zelenajú pínie, vinič, cyprusy, platany, oleandre, ibišteky...Cesty kľukatiace sa hore-dole po kopcoch a údoliach poskytujú prekrásne výhľady a panorámy. Piesočné aj kamienkové pláže sú veľakrát lemované strmými útesmi. V diaľke za úžinou sa tiahne grécka pevnina; v najužšom mieste je od Korfu vzdialená sotva päť kilometrov.

  • Strana 90 - Achilleion

Impozantnú rezidenciu Achilleion dala na gréckom ostroveKorfu postaviť rakúska cisárovná Alžbeta. Alžbeta, ktorútakmer všetci poznali ako Sissi.Achilleion je niekým označovaný ako honosná vila, iným zasako zámoček. Týči sa na vysokom pahorku na východnompobreží ostrova, približne 10 km južne od hlavného mestaKerkyra. Záhradná terasa Achilleionu poskytuje veľkolepývýhľad. Na západe sa rozprestiera vnútrozemie ostrova, nasevere hlavné mesto Kerkyra a na východnej strane pohľadkĺže dole ku pobrežiu, pokračuje cez more až k pevninskémuGrécku, ktoré približne na úrovni Kerkyry končí; v diaľke zaním sa zelenajú úbočia Albánska padajúce až do blankytnéhomora.

  • Strana 100 - Ducati

V Bologni, v roku 1926, založil Antonio Cavalieri Ducati, spolu so svojimi synmi Adrianom, Brunom a Marcellom a niekoľkými ďalšími bolonskými investormi, spoločnosť Societá Radio Brevetti Ducati. Rodinná firma sa pri svojom zrode opierala o patenty Adriana Ducatiho, ktorý vyrastal v dobe, kedy sa svet menil v dôsledku veľkolepých vynálezov Nikolu Teslu či Thomasa Alvu Edisona. Adrian, očarený svetom týchto géniov, sám prispel svojou trochou do tvorivého diania. V roku 1924 dokonca ako prvý nadviazal obojsmerné rádiové spojenie medzi Talianskom a USA.