Obsah čísla 42

Obálka:

Obsah čísla:

 • Strana 12 - Pagani

Mekkou talianskych superšportiakovje neodškriepiteľne mesto Modena.Automobilové značky Stanguellini,Ferrari, Lamborghini a Maserati v ňomzaložili čistokrvní Taliani.Dve z tunajších fabrík však uviedlido života rodení Argentínčania –Alejandro de Tomaso a Horacio Pagani.Automobilka Pagani bola založenáv roku 1992 na adreseSan Cesario sul Panaro.

 • Strana 20 - Balkánska avantúra

Už dlhšiu dobu nás lákalo ísť sa pozrieť do dvoch miest, ktoré v skutočnosti mestami ani nie sú, na mape ich nenájdete. Drvengrad (Drevené mesto) a Kamengrad (Kamenné mesto). To prvé je v Srbsku a to druhé v Bosne a Hercegovine. Z jednej a druhej strany štátnej hranice, vzdialené od seba len 27 km. A keď už sa človek vyberie na takú dlhú štreku, treba k tomu prihodiť ešte zopár zaujímavých zastávok. Takto vznikol plán na týždennú avantúru. Zbehneme dolu Srbskom a cestou nazad sa preplandáme z mesta do mesta naprieč Bosnou a Hercegovinou.

 • Strana 32 - Drvengrad

Drvengrad, čiže Drevené mesto, sa nachádza v Srbsku, neďaleko obce Mokra Gora, v čarokrásnej kotline pretínajúcej pohoria Zlatibor a Tara. Drvengrad pôvodne vznikol na pokyn režiséra Emira Kusturicu, ako kulisa k jeho filmuŽivot je zázrak. Počas filmovania si však obľúbil tento podmanivý kusprírodného sveta natoľko, že sa rozhodol vybudovať na kopci Mećavnik celú etno dedinu. Z blízkeho okolia poskupoval drevenice v rôznych fázachrozpadu, staré okolo 80 až 120 rokov, dal ich premiestniť do Drvengradua zreparovať. Drevené mesto sa tak postupne rozrástlo až do dnešnej podoby.

 • Strana 38 - Kamengrad

Kamengrad, Kamenné mesto-nemesto, leží uprostred mesta Višegrad v Bosne a Hercegovine. Idea postaviť mesto z kameňa skrzla v hlave režiséra Emira Kusturicu. Miesto pre jeho realizáciu vybral zámerne. Postavil ho vo Višegrade, v meste, v ktorom vyrastal spisovateľ Ivo Andrić, na mieste, kde sa odohráva dej Andrićovho najúspešnejšieho románu Most na Drine. Kusturica vzdal Kamengradom hold veľkému spisovateľovi a jeho sochu umiestnil na hlavné kamengradske námestie. Kamengrad sa preto zvykne nazývať aj Andrićgrad, Andrićovo mesto.

 • Strana 44 - Súťaž šumivých vín EPIKUROS

Februárovým sedením sme v dôstojných priestoroch šenkvickej Karpatskej Perly naštartovali piaty ročník degustácií časopisu Epicure. Za tých celých šesť rokov sme sa v týchto aktivitách dopracovali do stavu serióznej profesionality hodnotenia alkoholických nápojov. Podarilo sa nám to vďaka vedeniu redakcie, výberu overených a znalých degustátorov a v neposlednom rade i vďaka systematickej a umnej práci v tomto odbore. Ak sa rozhliadnete okolo seba, podobných akcií v tomto čarovnom svete magnetizujúcich médií sú desiatky, stovky. Také i onaké. Tie naše však prinášajú výsledky, ktoré sú hodnoverné a dôveryhodné. Svedčia o tom i ohlasy tých, ktorí nás sledujú...

 • Strana 50 - Perly Paríža

Milovaná aj zatracovaná. Eiffelova veža. Túto monumentálnu kovovú konštrukciu postavil na Martovom poli stavebný inžinier Gustav Eiffel k stému výročiu Francúzskej revolúcie, ako aj pri príležitosti konania Svetovej výstavy. Pri svojom zrode narazila veža na silný odpor Parížanov, ktorí ju považovali za zneuctenie svojho mesta. Predovšetkým umelecké kruhy – spisovatelia, maliari, sochári, architekti – viedli nekonečné debaty o zladení či nezladení umenia, architektúry a stavebného inžinierstva. Písali protesty, spisovali petície, no nič nepomohlo – veža bola postavená. Spisovateľ Guy de Maupassant chodieval neskôr každý deň na obed do reštaurácie vo veži a povedal, že tam chodí preto, lebo je to jediné miesto v Paríži, odkiaľ nevidí tú príšernú konštrukciu. Parížania si ju však rýchlo zamilovali.

 • Strana 60 - Hotel Tenis ****

Congress & Wellness Hotel Tenis je svojím vybavením a moderným zariadením to správne miesto pre váš biznis ako aj pre relax počas celého roka. Hotel je jedinečný svojou polohou na hlavnom ťahu Bratislava – Zvolen – Košice. Na tomto mieste sa snúbi kombinácia biznisu, športu a relaxu v krásnom prostredí stredného Slovenska. Hotel Tenis ponúka ubytovanie v 73 klimatizovaných izbách vrátane apartmánov. Vychutnajte si kombináciu moderného dizajnu a športovej elegancie našich izieb. Nechajte sa zlákať luxusom apartmánov s priestrannou terasou s výhľadom na športový areál.

 • Strana 68 - Súťaž bielych vín EPIKUROS

V ideálnych degustačných priestoroch šenkvickej KarpatskejPerly sa dňa 3. apríla 2017 opäť uskutočnila vínna degustácia.Roboty bolo vyše hlavy. Osem hodnotiteľov pracovalo v dvochdegustačných jury. Tá prvá (Katarína Ďurčanská, Vladimír Sodoma,Jean-Daniel Angibaud a Fedor Malík st.) hodnotila biele suchéa tá druhá (Katarína Furdíková, Lucia Bajnociová, MiroslavDudo a Štefan Ailer) posudzovala biele polosuché a polosladkémoky. Prvá komisia to mala o čosi ťažšie. Za doobedie muselazvládnuť celkom 62 vzoriek. Dvadsaťštyri vín bolo slovenských,14 rakúskych, 12 moravských, 6 francúzskych, 4 talianske, jednopochádzalo zo Španielska a jedno z Čile. Najviac boli zastúpenéodrody Chardonnay (14x), Sauvignon (10x), Veltlínske zelené(7x) a Rulandské šedé (7x). „Suché“ portfólio dopĺňali sortyRizling vlašský, Rulandské biele, Rizling rýnsky, Müller-Thurgau,Muškát moravský, Muškát žltý, Tramín červený a Pálava. Väčšinouto boli vína ročníkov 2016 a 2015. V druhej komisii sa posudzovalivína slovenské (16x), moravské (15x), moldavské (5x)a jeden mok francúzsky. Odrodové zloženie bolo obdobné ako uprvej pracovnej jury. „Sladkosť“ si však vyžiadala i moky niektorýchatr aktívnych odrôd (Hibernal, De vín, Milia).

 • Strana 80 - Antický svet v Ríme

Najpoprednejšie miesto spomedzi siedmich rímskych pahorkovzaujíma Palatin. Podľa legendypri ňom rieka Tiber vyplavilana breh dvojčatá Romula a Rema.A práve na Palatine založilRomulus v roku 753 pred n. l. mesto štvorcového pôdorysu – Roma quadrata, čím sa začala písať história mesta Rím. Po tom, čo sa rozprúdil život na Palatine,vyrastali v priebehu storočív jeho tesnej blízkosti ďalšiepozoruhodné stavby – fóra, paláce aj monumentálne Koloseum. Dnes, po stovkách, ba tisíckach rokov, tu ostali už len rozvaliny. Ruiny chrámov, rozpadnuté baziliky,ostatky víťazných oblúkov, zopár k nebu sa týčiacich stĺpov.Môžeme už len popustiť uzdufantázii a predstaviť si krásua bohatstvo antického mesta,ktoré po dlhé stáročia rozhodovalo o osude celej Európy.

 • Strana 96 - Tulipán ako ho nepoznáte

Opäť je tu jar a s ňou žiarivo rozkvitnuté záhony predzáhradieka mestských parkov. Tu, v tejto záplave jarných kvetín, majú svojenezameniteľné miesto tulipány, pestované v širokej škále farieb a tvarov.Za pôvodnú oblasť, z ktorej tulipány pochádzajú, je považovaná Čína,konkrétne južné svahy Pamíru, pohorie Hindúkuš a rozľahlé stepiKazachstanu, kde je aj ich najväčšia druhová rozmanitosť.Z týchto oblastí sa tulipány rozšírili do ďalších častí sveta pravdepodobnerovnako, ako iné druhy rastlín a drevín, a to prostredníctvom obchodnýchciest a karaván, ale i vojenských výprav. Postupne sa ľudia naučili divokorastúce tulipány kultivovať a ich šľachtením získavať nové odrody.

 • Strana 104 - Niš

Už je to zopár rokov, čo som objavila čaro nízkonákladoviek.Krížom cez Európu, rýchlo, bezpečne a lacno. V poslednej dobemedzi novinkami tohto typu leteckých prepravcov prevažujúdestinácie na Balkánskom polostrove. Grécko, Macedónsko,Rumunsko, Bulharsko, Bosna a Hercegovina... A keď sa ukázalo,že spiatočná letenka do srbského mesta Niš stojí 35 eur,nedalo sa to neopáčiť. Zvlášť pre tú ich nišskú halu Čair SportsCenter. Tam sa dejú veci.Prvý februárový víkend sa v nej dalo zízať na Novaka Đokovićapočas Davis Cupu medzi Srbskom a Ruskom. To sme všakprešvihli. Ale tretí februárový víkend sa v nej hrá basketbalovýPohár Radivoja Koraća, a to sme si už nemohli nechať ujsť.