Obsah čísla 24

Obálka:

Obsah čísla:

  • Strana 14 - Tucet netuctových vín - Čechy a Morava

A opäť, už druhý raz, sme sa stretli vo Valticiach. A opäť to bolo vínne stretnutie. Jeho cieľom bolo vybrať dvanásť netuctových českých hroznových vín, ktoré boli v ponuke vinárov na počiatku roku 2012. Dalo sa predpokladať, že v prevahe budú biele vína. Nuž a medzi vzorkami bude mať prevahu viac ako dobrý agronomický rok 2011. Bolo v ňom veľa slnka a charakterizovala ho horúca jeseň. Škoda, že bola i suchá. Dokonca až taká suchá, že to kvalite hrozna príliš neprospelo. Mušty boli presladké, mnohé z nich však málo kyslé. Znalci už na jeseň minulého roku predpovedali, že vína ročníka 2011 budú dobré, nadpriemerné, nie však excelentné. To sa napokon potvrdilo.

  • Strana 18 - Vinařství u Kapličky

Vinařství U Kapličky bolo založenév roku 2005 a je zamerané na výrobu kvalitných prívlastkových vín z hrozna vypestovanéhovo vlastných viniciach. Maximálny dôraz je kladený na kvalitu hrozna z redukovaného zberu, šetrné spracovanie a technológiu riadeného kvasenia,ktorá dáva vínam výnimočný a osobitý charakter.Veľmi obľúbená je prehliadka pivníc s riadenou ochutnávkou vín a prehliadkou technologického zázemia s odborným výkladom.Na rozdiel od podobných zariadení tu môžetepre ešte pohodovejší pobyt navštíviťwellness centrum.

  • Strana 24 - Voyage au Luxembourg

Medzinárodný konkurz vín Vinalies Internationales 2012 v Paríži končil slávnostnou večerou v hoteli Four Seasons (Hôtel George V.). Menu bolo excelentné a šampanské ešte lepšie. Netieklo však potokom. Také Cuvée Palmes d´Or 2000 od Nicolasa Feuillatta nie je totiž lacná záležitosť. Slovenské vína v súťaži nedopadli zle, a tak som bol v pohode. Duševnej i telesnej. Karamelový krém s originálnym „rhumom“ z Martiniku som však na záver večere odmietol. Bolo hlboko po polnoci, keď som zaspával v hoteli – v hlave s filmom plným obrázkov. Spánok bol nedobrý a krátky. Už po šiestej boli raňajky a o siedmej odchod na Paris Gare de L´Est.O 8.40 sme rýchlovlakom TGV odchádzali na „voyage“ do Luxemburska.

  • Strana 32 - Súťaž vín EPIKUROS

Po úspešnom prvom ročníku súťaže Tucet netuctových vín (hodnotiacom vína výrobcov výhradne zo Slovenska, Rakúska, Maďarska, Čiech a Moravy), sme sa rozhodli zorganizovať súťaž celosvetovú, s priliehavým názvom EPIKUROS.Aténsky filozof Epikuros vedel vychutnať dobré jedlo a pitie, jeho učenie sa zaoberalo ľudským šťastím, za svoj cieľ považoval blaženosť a užívanie si slastí. Aj dnes sa mnoho ľudí považuje za epikurejcov, radi trávia čas v spoločnosti dobrých priateľov pri skvelom jedle a nápoji. Dúfame, že medzi svoje obľúbené vínne moky zaradia aj niektoré z tých, ktoré sa blysli v našej novej súťaži.

  • Strana 46 - Káva, IV. časť

Ako stále zelený opasok sa pozdĺž celého rovníka rozprestierajú krajiny,v ktorých sa darí kávovníku. Oblasti pestovania sú takmer totožnés pohoriami. Od svahov a náhorných plošín Sierra Madre sa tiahnudo Guatemaly a ďalej po úzkych horských masívoch Strednej Amerikyaž na juh. Na západnej strane lemujú plantáže majestátne Kordilleryod Kolumbie cez Ekvádor, Peru a Bolíviu až po Paraguaj. Na východe rastúkávovníky v horských výškach Venezuely a Guyany. V Brazílii sa plantážerozprestierajú ako obrovská sieť stále zelených škvŕn kam až oko dovidí.

  • Strana 54 - Soľ

Známa klasická slovenská ľudová rozprávka podľa Boženy Němcoveja Pavla Dobšinského Soľ nad zlato rozpráva jednoduchý príbeh troch princezničiek kráľa Pravoslava. Vandy, Barbory a najmladšej Marušky. Kráľovnou sa mala staťtá z princezien, ktorá otca najviac ľúbi. So svojimi vyznaniami prichádzalidcéry postupne. Keď prišiel rad na Marušku, do ticha veľkej dvorany zaznelo:„Ja, tatuško, ľúbim si vás ako soľ, bez ktorej niet života.“ Kráľ Pravoslav nepochopil úprimné a hlboké vyznanie lásky svojej Marušky, nahneval sa a vyhnal juz kráľovstva. Napriek tomu Maruška na svojho otca nezanevrela a chcela jeho kráľovstvu pomôcť premôcť kliatbu, ktorá zmenila všetku soľ v kráľovstve na zlato. Po neľahkých a dlhých útrapách sa napokon Maruške podarilo nájsť a oslobodiť Soľného princa, zachrániť kráľovstvo svojho otca i jeho samotného a sama sa stala kráľovnou.

  • Strana 64 - Semená v potravinárstve

V súčasnej dobe je trendom obohacovať potraviny rôznymi funkčnými zložkami,ktoré blahodarne vplývajú na zlepšenie zdravotného stavu populácie. Tieto prospešné zložky sú v prírode obsiahnuté v širokej škále rastlinných surovín. Jednu z nichpredstavujú práve drobné semená rastlín, ktoré sú využívané v potravinárskom priemysle nielen z pohľadu žiaducich senzorických vlastností, ale aj z pohľadu nutričného.Vo veľkej miere sa využívajú hlavne v pekárskom a cukrárskom priemysle, ale vďaka obsahu biologicky aktívnych látok sú predmetom záujmu aj iných odvetví priemyslu. Medzi v potravinárstve najviac používané drobné semená patria semená ľanu, sezamua maku, ale do popredia záujmu sa dostávajú aj semená konope, láskavca, ciroku a prosa, ktoré v minulosti tvorili základ jedálneho lístka našich predkov. Na obohacovaniepotravín sú momentálne používané aj nové, menej známe druhy semien, akými sú chia, psyllium a quinoa.

  • Strana 74 - Botanická záhrada

Dekrét o založení Botanickej záhrady UK bol vydaný23. 1. 1942 Ministerstvom školstva a osvety. Na jej realizáciu bol vybratý pozemok okolo bývalej vilky staviteľa Lanfranconiho v Mlynskej doline. Riaditeľom sa stal prof. František Nábělek, ktorý bol zakladateľom Botanického ústavu na Slovenskej univerzite v r. 1939. V roku 1950 sa riaditeľom stal prof. RNDr. Ján Martin Novacký, ktorý za pomoci ostatných spolupracovníkov položil solídne základy terajšej záhrady, takže mohla plniť svoje vedecko-výskumné, pedagogické a popularizačné poslanie. V rokoch 1956 – 1961 bol riaditeľom doc. RNDr. Jozef Májovský. V r. 1956 sa v Bratislave konal zjazd botanických záhrad. Prijal rezolúciu, ktorá bola predložená ministerstvu školstva. Navrhovala reorganizáciu botanických záhrad na vedecko-výskumné pracoviskás charakterom vedeckých ústavov pri príslušných fakultách.

  • Strana 84 - Caravaggio

Caravaggioje jedným z najvýznamnejších maliarovmanierizmu. Ľudí prekvapoval,šokoval a dokonca urážal svojím realizmom, spojil náboženské témy a každodenný životdo jedného diela, aby ho tak priblížil bežným ľudom. Odkiaľ však tento maliar pochádzal,čo vieme o jeho živote, prečo zabil človeka, navštívil niekedy Uhorsko?

  • Strana 96 - Bibione

Príliš komerčné? Áno. Príliš prepchaté? Áno. Tlačenica na suchu aj vo vode? Áno. No možno máte radi takúto živú atmosféru a rýchlo splyniete s davom. A možno ste pohodlní na vymýšľanie dovolenkového programu.V Bibione sa určite nudiť nebudete. Všetci sa vás tu snažia zaujať a zabaviť ako deti v škôlke.Každopádne Bibione nikto nemôže odoprieť fakt, že má jednu z najkrajších pláží Talianska. Je dlhá celých11,5 km s priemernou šírkou 120 m a pokrytá jemným zlatým pieskom. Od roku 1995 získava nepretržite každý rok Modrú vlajku, ktorá zaručuje nielen čistotu a zdra-votnú nezávadnosť morskej vody, ale aj čisté pláže a ochranu životného prostredia. More je pokojné a vďaka svojmu len mierne sa zvažujúcemu dnu aj pekne vyhriate.

  • Strana 100 - Ford Transit - Test

Nech podnikáte v akejkoľvek oblasti, Ford Transit Van je úžitkové vozidlo, ktoré udržuje vašu firmu v chode. Ktorúkoľvek verziu si zvolíte, presvedčíte sa, že praktickosť a vysoká funkčnost' nákladového priestoru patria ku kľúčovým vlastnostiam transitov. Napríklad minimalizáciou uhla sklonu bočných stien nákladového priestoru sa maximálne zväčšil jeho využiteľný objem. Nový Ford Transit 300LWB, ktorý sme dostali na testovanie, je 9-miestny mikrobus, vhodný hlavne pre podnikateľov prevážajúcich nielen osoby, ale aj ich batožinu. Určite uznáte, že mnohokrát je práve batožina tým problémom, kvôli ktorému sa zbytočne naťahuje čas nakládky a odchodu, keďže väčšina mikrobusov nemá dostatočne veľký batožinový priestor za tretím radom sedadiel.