Obálka:
Obsah čísla:
Hévíz s dvestoročnou kúpeľnou tradíciou sa nachádza iba 149 kilometrov od slovenských hraníc na západnom okraji Balatonu. Malé mestečko víta svojich návštevníkov celoročne, v zimných mesiacoch sa svetoznáme kúpeľné jazero zastrie do hmly a napriek zime jeho voda s teplotou približne 32 – 34 °C zahreje telo aj dušu. Na jar, keď sa prebúdza príroda, môžete stráviť čas príjemnými prechádzkami po uličkách mesta alebo sa na bicykloch dostať až po časť Malého Balatonu (Kis Balaton). V lete môžu milovníci kúpania a pohybu slobodne holdovať svojim záľubám, na jeseň zas môžete ochutnať kvalitné a chutné vína z egreďských vinohradov.
V srdci stredného Slovenska, v údolí Slovenského Rudohoria na úpätí severných svahov Vepra a v ústí doliny Peklo ležia obklopené zamatovou vôňou ihličnatých lesov Kúpele Brusno. Ich jedinečná poloha len niekoľko kilometrov severovýchodne od Banskej Bystrice v zalesnenom údolí Horehronia v nadmorskej výške 424 m ponúka nerušené ticho, čistý vzduch a nezabudnuteľné prostredie v lone prekrásnej prírody. Okolité hory a štíty Nízkych Tatier zvádzajú pohľady na ich vysoké končiare. Kúpeľné miesto sa nachádza v oblasti s miernou, teplou a pomerne vlhkou podhorskou klímou.
Svetové trhy sú zásobované hlavne spracovanými čajovníkovými listami z ázijskej a africkej produkcie, v menšej miere z juhoamerickej produkcie a z produkcie Austrálie a Oceánie. Veľkú časť svetovej spotreby kryje Čína, Cejlón a africké štáty. Na trhoch je čaj označovaný podľa rôznych kritérií, napr. podľa produkčnej oblasti, spôsobu spracovania, podľa akosti. Označenie podľa spôsobu spracovania je pre všetkých výrobcov jednotné, ale označenie akosti je rôzne. Každá produkčná oblasť má svoje akostné označenie. Rovnako má špeciálne druhy spracovanej suroviny, ktoré sa navzájom odlišujú nielen vzhľadom, ale aj vlastnosťami v čajovom nápoji.
Do Egypta každoročne prichádzajú milióny turistov. Prahnú po histórii, po vode, po piesku, po lacnom zlate. Egypt je skutočne úžasná krajina. Je to svet, ktorý vás pohltí, ktorý si vás získa. Turistické príručky však upozorňujú, že tam pri Níle si musíte dávať pozor na dve veci. Na zmrzlinu a na víno!
Sladká chuť je prvá, s ktorou sa človek po narodení stretne, pretože je to chuť materského mlieka. Vyvoláva v ľuďoch príjemné pocity počas celého života a potraviny so sladkou chuťou sú obľúbené a vyhľadávané. Na uspokojenie týchto potrieb sú k dispozícii sladidlá, teda vo vode rozpustné prírodné alebo syntetické látky sladkej chuti. Hlavným potravinárskym prírodným sladidlom je sacharóza, ktorá je často označovaná ako repný alebo trstinový cukor, ale okrem týchto dvoch plodín sa nachádza aj v iných rastlinách, a to ako ich zásobný asimilát. Priemyselne nevýznamným zdrojom sacharózy je napríklad cukrová kukurica, cukrové proso, jablká, pomaranče, marhule, ananásy, ďatle atď., zo zeleniny je najviac sacharózy v cibuli a v červenej repe.
Tibet (Bhota) – krajina snehu a chladu, krajina, ktorá bola dlhé storočia zakázanou zemou, obkolesenou hradbou vysokých hôr a nekonečných náhorných plošín. Bo, ako ju nazývajú Tibeťania, bola a je v pozornosti
západného sveta. Jej tajuplnosť, nedostupnosť a mystika, tak dobre chránená v tibetských kláštoroch, láka ľudí objavovať nové obzory poznania.
Po zdolaní horského sedla Soroška prekvapí cestovateľov prichádzajúcich z východu malebná panoráma Volovských vrchov a v ich popredí sotva badateľný hrad Krásna Hôrka. Pomenovanie hradu, známe z písomných dokumentov starých takmer sedem storočí, v plnosti vystihuje to, čo človeka uchvacuje v ktoromkoľvek ročnom období. Postupným približovaním sa k obci Krásnohorské Podhradie však hrad vystupuje zo svojho okolia a naberá na dominantnosti. Vtedy ožívajú všetky legendy a s trochou predstavivosti nám na pozadí hrkotajúcich kočov vystupujú tiene postáv tých, ktorí po stáročia formovali dejiny hradu a jeho blízkeho okolia.
Skoro každý sa za posledných 10 či 15 rokov stretol s vystúpením historických šermiarov – v rámci väčších alebo menších podujatí verejných či súkromných, na pódiách, námestiach, nádvoriach či iných na to vhodných priestoroch. Bol ohúrený, prekvapený, zabavený... Uvedené v ňom vyvolalo chuť vidieť niečo podobné opäť, navštíviť niektorý z hradov, týčiacich sa nad našimi hlavami, múzeum, pozrieť si historický film. Alebo si radšej pri počutí
slov historický šerm zájsť do stánku po klobásu, alebo si dať v bare drink. Väčšinou však historický šerm vo vás vyvolá záujem o predvádzaný kúsok z histórie ľudstva, či už ide o Rimanov, Slovanov, križiakov, či mušketierov.
Keďže motoricky menšieho brata sme už čitateľom predstavili v zimnom vydaní 2008/2009, prišiel na rad 2,5-litrový, benzínový, 200-koňový Ford Kuga s automatickou prevodovkou. Vizuálne sa ničím nelíši od modelu s dvojlitrovým turbodieselom, ale... no a to je to podstatné. Jednoducho dvesto koní je dvesto koní. Každý už podľa zvuku motora uhádne, že pod kapotou vrčí viac valcov, síce len o jeden, ale keďže je to benzín s turbom, nárast výkonu je podstatný. Ak by ste náhodou dieselovému motoru vyčítali, že je lenivejší, otázkou je, vzhľadom k čomu. Ak ho porovnáme s týmto modelom, tak určite áno, ale ak ho budeme porovnávať s podobnými modelmi v triede SUV, tak rozhodne nie. Ale nebudeme porovnávať, budeme sa radšej tešiť z možnosti otestovať tento skvost.