Obálka:
Obsah čísla:
Dobrá káva je taká, ktorá nám chutí. Len si správne vybrať.Všetko je otázkou vášho osobného vkusu. Nie je káva ako káva,nie je zvyk ako zvyk a nie je recept ako recept.Je zaujímavé hovoriť s niektorými profesionálnymi či amatérskymikávičkármi a objavovať to veľké množstvo drobných rozdielov v metódachpoužívaných pri príprave kávy. Napriek tomu je však základný princípprípravy univerzálny. Jednoducho povedané, zomleté kávovníkové zrná sa zalievajú vodou,aby ich vylúhovaním vznikla čierna tekutina – nápoj s patričnou chuťoua arómou. Aj keď kávovníkové zrno k nám prišlo z Arábie,arabský spôsob prípravy (káva sa trikrát privedie do varu) sa v našichkončinách nerozšíril. Variť kávu odborníci neodporúčajú,pretože tak dochádza k rýchlemu úniku prchavých aromatických látoka k zvýrazneniu trpko chutiacich prvkov. Aby sa tohto Arabi zbavili,pridávajú do kávy obľúbený kardamón či iné korenie a cukor.
Pri maďarských mokoch, bielych, ružových i červených, sme sa stretli už po druhý raz. Opäť to nevyšlo... vína sme nehodnotili v Maďarsku, ale u nás doma. Možno to vyjde o pár mesiacov pri treťom stretnutí... Na atmosféru a priebeh magickej degustácie si však sťažovať nemôžeme. Prebiehala v príjemnom prostredí pod vínotékou Vin Divin v podzemí bratislavského korza. Pri degustačných stoloch sa nás zišlo sedem. Štyri degustátorky – znalkyne – a traja osvedčení znalci. V kolekcii maďarského vínneho súboru sa zhromaždilo 29 vzoriek, desať bielych tichých vín, tri ružové a šestnásť červených mokov. Po prvej trinástke (biele + ružové) zavládlo isté rozčarovanie. Žiadna bomba, naopak, isté sklamanie. Vína boli dosť fádne, niektoré mierne zoxidované. Tí ostrieľanejší však neboli prekvapení. Štýl maďarského vína je predsa len trochu iný. Vyššia farebnosť, viac zlatých odtieňov a priznajme, že na náš vkus i viac implantovaného kyslíka v nápoji. Biele a ružové sa hodnotili nižšie, čo sa napokon prejavilo i vo víťaznom tucte. Neprebojovalo sa doň žiadne ružové a z desiatich bielych len jedna, jediná vzorka!
Zakladateľ vínnej pivnice Ferenc Takler, ktorý v roku 2004 získal v Maďarsku titul Producent vína roka, obhospodaruje spolu so svojimi dvomi synmi vinohrad s rozlohou takmer 70 hektárov.Toto trio kladie dôraz na najspoľahlivejšie druhy hrozna, ktoré majú zároveň aj najunikátnejší charakter, a to na Frankovku modrú, Kadarku a na Cabernet franc, dodávajúci vínam zvláštnu kvalitu, a preto používaný ako určujúci komponent do viacerých zmesových vín, medzi inými aj vína Regnum, považovaného za vrcholové cuvée tohto vinárstva.Vína Takler dosahujú vynikajúce výsledky nielen na súťažiach vín konaných v Maďarsku, ale aj na súťažiach medzinárodných. Vinárstvu patrí aj jedna z maďarských ikon Merlotu, Primarius, ktorý vyvážajú až do Toskánska, výborné výsledky dosahujú aj s odrodou Syrah, rezervové víno vyrobené z nej v roku 2008 získalo vlani popri titule Pannon Bormustra aj titul šampióna medzinárodnej súťaže vín Vinagora.
Zavolal Miro a spýtal sa ma, či opäť nenavštívime dolnozemských Slovákov. On sa tam narodil, strávil tam mladosť a rád sa tam vracia. Tých ľudí a ten kraj, rovný ako dlaň, som si časom obľúbil i ja. Naše duše, naše mentality sú identické. Len slovensky sa tam hovorí čoraz menej. Po poslednej balkánskej vojne sa do Vojvodiny presídlili desaťtisíce Srbov a slovenský jazyk tam už počujete zriedkavejšie. Starší odumierajú a mladá Slovač odchádza k nám. Páči sa im v krajine svojich predkov, študujú tu a väčšina z nich u nás i zostáva... Slovenskosť Dolnej zeme sa vytráca. Do Belehradu som odlietal s pocitom nostalgie. Opäť som sa tam však stretol s priateľmi, opäť som dobil svoju batériu inšpirácií. Boli to príjemné, zlaté dni. Až na tie neľudské horúčavy. Ľudia prežívali, ale krajina zomierala. Koncu leta dominovala žltá a okrová. Lány kukurice boli zaschnuté a plakali.
Hodnotiť tiché biele, ružové a červené hroznové vína je náročnápráca. Ak sú však v nápoji i bublinky, je to dvojnásobne ťažšie.Iná je štruktúra vzhľadu, mení sa vôňa, transformuje sa chuť.Navyše šumivého vína sa u nás vyrába málo, a tak konzumenti degustátor býva často z cudzieho sektu zmätený. Nuž ao originálnom šampanskom ani nevraviac. Je vzácne, drahé a donašich čiaš sa nalieva zriedka. Práve o šampanské, ktoré bolov našom teste, som mal obavy. Napokon to nedopadlo najhoršie...
Zatiaľ nie je známe, že by boli zelené kávovníkové zrnápriamo požívateľné, resp. využiteľné. V poslednomobdobí (asi od roku 2005) sa výskum zameral na ichdôkladnejšiu analýzu. Zistilo sa, že zelené zrná kávovníkaobsahujú v porovnaní s praženými zrnami viacantioxidačných látok (chlorogénové kyseliny, kyselinakávová a pod.), ako sa predpokladalo. Z literárnych prameňovje už dávnejšie známe, že obsahové látky tohtotypu antioxidantov majú na naše zdravie pozitívnyúčinok. Výrobcovia takýto kompletný koncentrát s antioxidačnýmúčinkom uvádzaný pod chránenou značkoufirmy Naturex SA (Francúzsko) označujú názvomSvetol. Dnes sa objavuje na spotrebiteľskom trhu akovýživový doplnok vo forme kapsúl alebo vreciek a je toštandardizovaný suchý výťažok zo zelených zŕn kávovníka(Coffea canephora, var. robusta P.), výrobcaminesprávne nazývaných ako zelená káva. Patrí k nemui marketingový boom a reklama o jeho blahodarnompôsobení na náš organizmus.
Najodľahlejšia a najmenej osídlená krajinana svete, skrývajúca sa v juhozápadnom cípe Tichého oceánu. Krajina plná kontrastov –subtropický sever a chladný juh, suchý východ a daždivý západ, vulkány Severného ostrovaa vysokohorské hrebene Južného ostrova. Moderná architektúra vedľa maorskeja polynézskej kultúry. Krajina Pána prsteňova 40 miliónov oviec.To je Aotearoa – zem veľkého bieleho mračna. Nový Zéland.
Portrét dievčaťa v modro-žltom turbane,s perlovou náušnicou a zmyselnepootvorenými ústami videl už hádam každý. Jemná kráska pozerajúca sacez plece na diváka nás hypnotizujesvojím trochu vyplašeným pohľadomuž 347 rokov. Vincent Van Gogh o tomto maliarovom diele povedal: „Je pravda,že v jeho zopár obrazoch, ktorénamaľoval, môže človek nájsť celú škálu farieb. Ale použitie citrónovej žltej,svetlej modrej a svetlej sivej dohromadyje pre neho tak charakteristické ako harmónia bielej, sivej a ružovej pre Velázqueza.“
Louvre so svojimi nekonečnými prestavbami a úpravami dnes prezentuje akúsi zmes renesancie, klasicizmu a baroka. Pôvodný Starý Louvre mal štvorboký tvar. Postupom času sa začal rozširovať smerom na západ. Nový Louvre tvoria dve galérie lemované budovamis troma vnútornými nádvoriami. Odtiaľ sa galérie ťahajú ďalej na západ k Tuilerijským záhradám s rozsiahlymi trávnatými plochami, kvetinovými záhonmi a vodnými nádržami. Svojho času spájali Louvre s palácom Tuileries dve súbežné galérie, ktoré boli od seba vzdialené takmer pol kilometra.Louvre dominuje Parížu od konca 12. storočia. Pôvodný stredoveký hrad dal na pravom brehu rieky Seiny vybudovať v roku 1190 Filip II. August. Mal štvorboký tvar s vnútorným štvorcovým nádvorím – „Cour Carrée“. Starý Louvre bol obohnaný hradbami, ako inak, štvorcového tvaru.
Dve účasti na olympijských hrách, dvoje majstrovstiev sveta, sedem šampionátov starého kontinentu, a to dokonca s jedným striebrom a dvoma bronzmi.Množstvo ďalších fantastických umiestnení, množstvo nádherných zápasov, množstvo šťastných a hrdých fanúšikov. Aj to sa dá stihnúť za tucet rokov.Bilancia ako z krajiny rozprávok...Reč je o československom basketbale. Ale áno, dnes celosvetovo mimoriadnepopulárna hra pod deravými košmi žala v dobách bývalej federácie alebo,ak chceme, v dobách ČSSR na medzinárodnom fóre neuveriteľné a pravdepodobne dnes už nenapodobiteľné úspechy. A na rozdiel od ďalších kolektívnych športovbasketbal nepatril k tým, kde by mali slovenskí hráči problém s nominácioudo spoločného reprezentačného výberu. V jeho drese pravidelne vybiehalona palubovku viacero skvelých hráčov. Nad všetkými však žiaril jeden jediný, rodákz Kremnice Stanislav Kily Kropilák.
Nový Ford B-Max s motorom 1.5 Duratorq DPF, mechanickou päťstupňovou prevodovkou a výkonom 55 kW/75 k, ktorý sme dostali na testovanie, je novým modelom rodiny Ford. Tak ako ostatné vozidlá z verzií Max, aj toto kladie dôraz na účelnosť. Nový Ford B-Max bol vyvinutý špeciálne do mestskej premávky.Má síce na pohľad menšie rozmery, ale systém otvárania dverí Ford Easy Access, ktorým otvoríte vlastne celý priestor interiéru so šírkou 1,5 metra, vás presvedčí o jeho veľkom vnútornom priestore. Tento systém otvárania umožňuje pohodlný prístup do priestranného a do detailov prepracovaného interiéru, ktorý nemá v tejto triede konkurenciu. Zaujímavosťou nového Forda B-Max je aj upevnenie bezpečnostných pásov priamo na sedadle v dôsledku už spomínaného spôsobu otvárania dverí. Kombinácia zadných posuvných dvería predných klasických dverí uľahčuje nastupovanie i nakladanie nákladu.